Nowa, przygotowana przez Fixafilm, rekonstrukcja legendarnego „Sanatorium Pod Klepsydrą” Wojciecha J. Hasa zostanie pokazana na 58. NYFF w sekcji REVIVALS, obok filmów Wong Kar Waia, Jeana Vigo czy Beli Tarra.

Odnowiona wersja „Sanatorium pod Klepsydrą” powstaje w Fixafilm ze skanu oryginalnego negatywu, po raz pierwszy w rozdzielczości 4K. Za produkcję odpowiedzialni są Andrzej Łucjanek i Łukasz Ceranka, a kuratorem projektu jest Daniel Bird, brytyjski filmowiec i znawca kina wschodnioeuropejskiego. Nadzór artystyczny nad projektem sprawują operatorzy Piotr Sobociński Jr oraz Michał Sobociński, wnukowie Witolda Sobocińskiego, autora oryginalnych i nowatorskich zdjęć do filmu.

„Sanatorium pod Klepsydrą” to luźna adaptacja prozy Brunona Schulza powstała w cieniu wydarzeń roku 1968 i opowiadająca o minionej kulturze żydowskiej. Surrealistyczna fabuła osnuta jest wokół wizyty młodego mężczyzny (Jan Nowicki) w fantasmagorycznym sanatorium poza czasem i przestrzenią. Film został otrzymał Nagrodę Jury w 1973 roku na festiwalu w Cannes.

„Sanatorium pod Klepsydrą” znalazło się w programie sekcji Revivals 58. NYFF obok takich tytułów  „Spragnieni miłości” Wong Kar-Waia, „Pała ze sprawowania” Jeana Vigo, „Kwiaty Szanghaju” Hou Hsiao-hsiena czy „Potępienie” Béli Tarra. Tegoroczna edycja. Nowojorskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach 25 września – 11 października w formule hybrydowej – zaplanowane zostały pokazy plenerowe i online.