Miło nam oznajmić, że podczas 42. Festiwalu Filmowego w Göteborgu nagroda za najlepsze zdjęcia trafiła do operatorki Ity Zbroniec- Zajt. Nagroda the Sven Nykvist Cinematography Award została jej przyznana za zdjęcia do filmu „Season” w reż. Johna Skooga.

Plastyczne i nastrojowe kadry Zbroniec-Zajt autentycznie zachwycają. Każde ujęcie jest przemyślane, a poetyckość obrazu pozwala nam na chwilę stać się częścią świata społeczności z regionu Skåne, o której opowiada film. Właśnie tę poetyckość połączenia elementów filmu dokumentalnego i fabularnego podkreśliło jury festiwalu w uzasadnieniu przyznania nagrody.

To kolejny sukces tej wybitnej operatorki. W 2016 roku Zbroniec-Zajt otrzymała Guldbagge, tzw. szwedzki Oscar, za zdjęcia do filmu The Yard (wraz z równoległymi nominacjami za zdjęcia do „My Aunt in Sarajevo”„Granny dancing on the table”). Ita Zbroniec- Zajt jest absolwentką Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi oraz Budapest Cinematography Masterclass w 2011 prowadzonego przez Vilmosa Zsigmonda i Elemer Ragalyi.

Fixafilm wielokrotnie miała przyjemność współpracować z Itą Zbroniec- Zajt m.in. przy „My aunt in Sarajevo”„The Yard” czy „Małe stłuczki”. Przy filmie „Season” nasz zespół specjalistów wykonał postprodukcję obrazu i świadczył usługi DIT na planie zdjęciowym.