Film z 1979 roku w reżyserii Algimantasa Puipy został zrekonstruowany w naszym studiu i zostanie zaprezentowany w kinach podczas uroczystych premier w 10 litewskich miastach.

Rekonstrukcja Velnio sėkla oraz dwóch animacji z początku lat 90. – Laimės žiburys reż. Nijolė Valadkevičiūtė oraz Ikaras reż. Henrikas Vaigauskas została zlecona naszemu studiu przez Litewskie Centrum Filmowe.

Algimantas Puipa to jeden z najsłynniejszych i najbardziej aktywnych reżyserów litewskich, który od czasu swojego debiutu w 1974 roku, zrealizował blisko 20 filmów. Oparte na scenariuszu Vytautasa Žalakevičiusa Velnio sėkla (1979) uważane jest przez niektórych krytyków za jeden z najwybitniejszych przykładów kina litewskiego. Film w doborowej obsadzie przedstawia wiejskie życie na początku XX wieku przez pryzmat losów rodziny, która przygarnia młodego chłopca.

Łukasz Ceranka, który nadzorował prace rekonstrukcyjne opisuje przedsięwzięcie: „Rekonstrukcja Velnio sėkla Algimantasa Puipy była wyzwaniem zważywszy na wymagający materiał źródłowy. Ze względu na niedostępność negatywu, pracowaliśmy na skanie kopii 35 mm, a naszym priorytetem było nie tylko oczyszczenie obrazu z zadrapań i zabrudzeń, ale także sprawienie, by wersja odnowiona jak najbardziej przypominała oryginał. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy przyczynić się do zachowania ważnej części litewskiego dziedzictwa filmowego.”

Jana Mikulevič, kierowniczka działu Promocji, Informacji i Dziedzictwa Filmowego w Litewskim Centrum Filmowym podsumowuje: „Jesteśmy dumni, że po ponad czterech dekadach ta filmowa perełka jednego z najwybitniejszych litewskich reżyserów Algimantasa Puipy będzie dostępna dla szerokiej publiczności na nowoczesnych ekranach i w najwyższej jakości. Twórczość A. Puipy jest istotną częścią historii litewskiego kina, dlatego jej ochrona i przywrócenie społeczeństwu jest jednym z ważniejszych zadań Litewskiego Centrum Filmowego. To już kolejny raz kiedy oddajemy litewskie klasyki filmowe w ręce profesjonalistów z Fixafilm zajmujących się rekonstrukcją i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu.”