List z Paryża, rzadko prezentowany średniometrażowy film Waleriana Borowczyka, wchodzi na platformę MUBI 10 maja. Dokument z 1976 roku zostanie udostępniony dzięki wysiłkom stowarzyszenia Friends of Walerian Borowczyk we współpracy z Fixafilm.

Walerian Borowczyk (1923 – 2006) był rzeźbiarzem, malarzem, reżyserem i scenarzystą filmowym, który zasłynął z przełomowych animacji (Renesans; Zabawy aniołów), nagradzanych filmów krótkometrażowych (Gawot; Dyptyk) oraz skandalizujących filmów fabularnych (Goto, wyspa miłości; Opowieści niemoralne; Bestia). Artysta urodził się w Polsce, ale żył i pracował głównie we Francji.

Nakręcony w 1976 roku List z Paryża to eksperymentalny portret przybranego domu Borowczyka. Film powstał na zamówienie Eckarta Steina, niezależnego programera niemieckiej stacji telewizyjnej ZDF. Zrealizowany bez dialogów i narracji dokument to efektowny montaż utrwalający próby przetrwania ludzi i kwiatów w mieście, które wydaje się niemal eksplodować z przegrzania, ruchu i hałasu. Borowczyk sam zrealizował zdjęcia do filmu, zajął się montażem i montażem dźwięku oraz skomponował muzykę, którą można usłyszeć podczas napisów końcowych. Reżyser twierdził, że „wszystkie etapy tworzenia filmu istnieją we mnie w tym samym czasie. Mój temperament nie pozwala mi na wykonanie tylko części pracy i powierzenie reszty specjalistom. Kino nie jest sztuką syntetyczną.”

List z Paryża to najczystsza destylacja paradoksalnego światopoglądu Borowczyka – z jednej strony niezadowolenie z powodu ginącej przyrody i kultury, z drugiej fascynacja postępem technologicznym w transporcie, inżynierii i przemyśle” – mówi Daniel Bird, współzałożyciel stowarzyszenia Friends of Walerian Borowczyk, które ma swoją siedzibę w Paryżu.

„To Paryż z połowy lat siedemdziesiątych zamknięty kapsule czasu – przedstawia zarówno budowę Forum des Halles, jak i Centrum Pompidou” – podsumowuje Abel Ségrétin, współzałożyciel Friends of Walerian Borowczyk i chrześniak Borowczyka. Nakręcony pierwotnie na taśmie 16 mm, List z Paryża został przeniesiony na taśmę U-matic w 1976 r. na potrzeby emisji w niemieckiej telewizji ZDF. Zdigitalizowane materiały źródłowe zostały przeskalowane przez Fixafilm.

W przeszłości współpracowaliśmy ze stowarzyszeniem Friends of Walerian Borowczyk przy rekonstrukcji polskich filmów reżysera, w tym Dziejach grzechu (1975) oraz krótkometrażówek zrealizowanych we współpracy z Janem Lenicą (Był sobie raz, 1957; Nagrodzone uczucie, 1957 Dom, 1958, etc.)

List z Paryża jest dostępny na platformie MUBI od 10 maja 2021 na całym świecie, z wyłączeniem terytoriów niemieckojęzycznych.