W czwartek 26-go lutego odbyła się kolaudacja zrekonstruowanej wersji filmu „Popioły” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Projekt był niezwykle skomplikowany, ponieważ oryginalny negatyw został przemontowany i skrócony przez cenzurę, a wycięte fragmenty zniszczono. Ponadto w kilku miejscach, już na etapie pierwotnego montażu, użyto wykopiowań z kopii dziennych. Negatyw kamerowy prawdopodobnie uległ zniszczeniu na którymś etapie prac laboratoryjnych. Brakujące kilkadziesiąt minut zostało starannie uzupełnione duppozytywami.

Korekcja barwna, tej trwającej prawie cztery godziny epopei, odbyła się pod czujnym okiem znakomitego operatora i reżysera Andrzeja Kostenko. Kostenko nie tylko był operatorem kamery przy „Popiołach”, ale również bliskim współpracownikiem i przyjacielem nieżyjącego już legendarnego operatora obrazu – Jerzego Lipmana („Pokolenie”, „Kanał”, „Nóż w wodzie”, „Gangsterzy i filantropi”, „Pan Wołodyjowski”). Praca nad tak znakomitym i wysmakowanym wizualnie dziełem była prawdziwą przyjemnością dla naszej kolorystyki.

Wytężony, precyzyjny wysiłek naszego zespołu został doceniona przez samego Mistrza. Jesteśmy głęboko wdzięczni za zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni, mogąc kolejny raz zmierzyć się z rekonstrukcją filmu Andrzeja Wajdy. Dziękujemy!