Wśród nocnej ciszy

Wśród nocnej ciszy

“Wśród nocnej ciszy” (1978) w reż. Tadeusza Chmielewskiego to psychologiczny kryminał historyczny, który powstał w oparciu o powieść Ladislava Fuksa pt. “Śledztwo prowadzi radca Heumann”. Zespół Fixafilm wykonał rekonstrukcję cyfrową filmu, korekcję barwną oraz mastering.

Pomorze. Lata 20. Mieszkańcami miasteczka wstrząsa seria zabójstw. Ofiarami są kilkuletni chłopcy. Na czele śledztwa staje komisarz Teofil Herman. Jednak w obliczu braku postępów zderza się z gniewem lokalnej społeczności i prasy, która żąda natychmiastowego pojmania sprawcy. Panika zatacza coraz większe kręgi,a presja rośnie.

Poza trudnym śledztwem komisarz Teofil Herman mierzy się z problemami rodzinnymi. Narastający konflikt z synem Wiktorem, sprawia,że chłopiec jest w stanie posunąć się daleko byleby zrobić ojcu na złość. W tajemnicy Wiktor zaczyna pomagać potencjalnemu mordercy, stawiając ojca w sytuacji, gdy musi wybrać pomiędzy sprawiedliwością a własnym dzieckiem.

Prace nad filmem “Wśród nocnej ciszy” zostały zlecone przez Studio Filmowe KADR w ramach projektu „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego” i współfinansowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2010 OŚ Priorytet nr 2 „E-administracja i otwarty rząd” Działanie nr 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego” Poddziałanie nr 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”.

Scenariusz

Tadeusz Chmielewski

Reżyseria

Tadeusz Chmielewski

Zdjęcia

Jerzy Stawicki

Właściciel praw do filmu

Studio Filmowe Kadr

Korekcja barwna

Oskar Pospolitak SKF, Gosia Grzyb CSI, SKF

Nadzór rekonstrukcji

Andrzej Łucjanek

Rok produkcji

1978