Ludi, debiut fabularny Edsona Jeana, otworzy 38. Miami Film Festival, a dwa tygodnie później zostanie zaprezentowany na SXSW. W ramach programu US in Progress wsparliśmy ukończenie filmu.

Edson Jean jest reżyserem, scenarzystą i aktorem, wystąpił w takich produkcjach jak Moonlight (A24), War Dogs (Warner Bros. Pictures), Ballers (HBO) and Bloodline (Netflix) oraz wyreżyserował dwa filmy krótkometrażowe i serial Grown dla sieci Complex Networks. W swoim debiucie fabularnym opowiada historię pielęgniarki Ludi (Shein Mompremier), imigrantki z Haiti, zdeterminowanej by poprawić los swój i rodziny, nawet za cenę kłamstw i tęsknoty za domem. Autorami scenariusza, zainspirowanego doświadczeniami matki reżysera, są Edson Jean i Joshua Jean-Baptiste.

 „Dorastając, nigdy nie widziałem autentycznej reprezentacji kultury Haiti na ekranie” – tłumaczy Jean. „Ten film to krok w kierunku odzyskania naszych historii i przeformułowania narracji wokół naszego istnienia”.

Film został w całości zrealizowany na południu Florydy z udziałem lokalnych aktorów i ekipy. Otrzymał wsparcie finansowe z programu Oolite Arts, który pomaga filmowcom z Miami w realizacji filmów mikrobudżetowych. Z kolei dzięki udziałowi w US in Progress, branżowemu wydarzeniu towarzyszącemu American Film Festival we Wrocławiu, którego rolą jest kojarzenie amerykańskich filmowców z polskimi studiami postprodukcyjnymi, ostatnie szlify nadali mu specjaliści z Fixafilm. Byliśmy odpowiedzialni za efekty specjalne, przygotowanie napisów początkowych i końcowych oraz dostarczenie kopii cyfrowych.

Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć twórców Ludi na ostatnim etapie prac nad filmem – mówi Wojtek Janio, CEO Fixafilm. – Projekt zwrócił naszą uwagę podczas ostatniej edycji programu US in Progress, bo poprzez kameralną historię wpisuje się w tematy aktualne po obu stronach Atlantyku.

Producentem filmu jest Bantufy Films, firma, którą stworzyli Fabiola Rodriguez i Edson Jean z myślą o tworzeniu filmów mikro- i niskobudżetowych poruszających tematy i wątki zwykle pomijane w kinie głównego nurtu.

Premiera Ludi odbędzie się podczas otwarcia Miami Film Festival, a dwa tygodnie później film zostanie zaprezentowany na festiwalu SXSW.