Projekt „Menashe” (reż. Joshua Z. Weinstein), to pierwszy od 70 lat film niemal w całości zrealizowany w języku jidysz. Dodatkowo, aby oddać w pełni atmosferę – zdjęcia powstawały w ukryciu w nowojorskiej społeczności Chasydów a główną rolę zagrał autentyczny Menashe Lustig, którego życie i walka o syna były inspiracją dla twórców filmu. Po amerykańskiej premierze na Sundance opiekę nad filmem roztoczył producent wykonawczy Chris Columbus, który na swoim koncie ma między innymi filmy z serii o Harrym Potterze, kultowych Gooniesów czy też Gremliny. Europejska premiera „Menashe” odbyła się podczas tegorocznego Berlinale i spotkała się z ogromnym entuzjazmem.

Film opowiada o życiu wdowca, który po śmierci żony walczy o opiekę nad synem w ortodoksyjnej społeczności żydowskiej. Głównemu bohaterowi grozi utrata praw do opieki ze względu na restrykcyjne zasady religijne, które nie pozwalają na wychowywanie dzieci wyłącznie przez ojców. Społeczność wywiera na bohaterze presję, próbując wymusić na nim powtórne małżeństwo. Film nie tylko bada naturę ludzkiej wiary, ale także poświęcenia jakiego wymaga dojrzałe rodzicielstwo.

„Menashe”, doceniany przez krytyków i publiczność, szturmem podbija festiwale. W tym roku można go było zobaczyć m.in. podczas 2017 Sundance Film Festival, 67. Berlinale, 46. New Directions/New Films 2017, Dallas International Film Festival oraz 41. Atlanta Film Festival.

Fixafilm podczas pracy nas filmem była odpowiedzialna za wykonanie korekcji barwnej w ACES 2K, wykonanie efektów online, grain management oraz mastering (DCP, BD, DVD).