language

Klasyka włoskiego horroru ponownie na ekranach kin

2017/08/07

2 sierpnia podczas Fantasia International Film Festival w Montrealu odbyła się światowa premiera zrekonstruowanej wersji kultowej „Suspirii” w reż. Dario Argento. Rekonstrukcję cyfrową filmu wykonała Fixafilm.

„Suspiria” to film, który poddaje widzów nowemu doświadczeniu, gdzie emocje triumfują nad logiką. Zdjęcia pełne ekspresji, przesycone kolorami i przemocą oraz wyjątkowa ścieżka dźwiękowa wstrząsają odbiorcami docierając do ich podświadomości.

„Suspiria” opowiada historię Suzy Bannion – młodej amerykanki, która przyjeżdża do Wiednia, aby uczęszczać do najsławniejszej szkoły baletowej w mieście. Gdy tylko pojawia się na miejscu od razu odkrywa, że dzieją się tam dziwne i okropne rzeczy. Młode dziewczyny giną jedna po drugiej w strasznych okolicznościach, a instruktorka tańca, służące i dyrektorka zdają się nie dostrzegać niebezpieczeństwa. Zanurzona w surrealistycznym koszmarnym świecie magii, lęku i krwi próbuje odkryć tajemnicę tego miejsca.

 
 

„Jerry” – odrobina magii w normalnym życiu

2017/07/11

 „Jerry” w reż. Romana Przylipiaka to surrealistyczna historia balansującą na granicy dramatu i komedii. Tytułowy bohater – umęczony i napiętnowany - dochodzi do ściany. Wielu twierdzi, że jego dar uzdrawiania nie tylko przestał działać, ale wręcz nabrał odwrotnych mocy - stał się groźny. Coś musi się zdarzyć by jego pacjenci, a przede wszystkim - sam Jerry na nowo uwierzył w swoją moc.

W prace nad filmem zaangażował się m.in. laureat Oskara Paweł Pawlikowski oraz autorka zdjęć do nagradzanych szwedzkich filmów - Ita Zbroniec-Zajt, która w 2016 roku otrzymała Guldbagge - tzw. szwedzkiego oscara za zdjęcia do filmu The Yard (w tym samym roku była także nominowana za film My Aunt in Sarajevo).

„Jerry” swoją premierę miał na 36. Festiwalu Debiutów Filmowych w Koszalinie. Film powstał w ramach programu Studia Munka "Trzydzieści Minut", dzięki któremu młodzi filmowy mają możliwość profesjonalnego debiutu fabularnego.

Fixafilm wykonało korekcję barwną filmu w systemie ACES (The Academy Color Encoding System).